LY2-AC110/120
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
LY2-AC110/120
  • 1
Mfr.Part # : LY2-AC110/120
Manufacturer : Omron Automation
Description : RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Stock : 643
Product Category : Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current : 9.2 mA
Coil Type : Non Latching
Coil Voltage : 120VAC
Contact Form : DPDT (2 Form C)
Contact Material : Silver Alloy
Contact Rating (Current) : 10 A
Mounting Type : Socketable
Must Operate Voltage : 96 VAC
Must Release Voltage : 36 VAC
Operate Time : 25 ms
Operating Temperature : -25°C ~ 55°C
Product Status : Active
Relay Type : General Purpose
Release Time : 25 ms
Switching Voltage : 250VAC, 125VDC - Max