GDT5R526
Mega Source # : MEGA-GDT5R526
Manufacturer : Sprague Goodman
Packaging : Bulk
Description : CAP TRIMMER 1-5.5PF 250V TH
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 250V
Size / Dimension : 0.311" Dia (7.90mm)
Series : PISTONCAP®
Q @ Freq : 1000 @ 20MHz
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.433" (11.00mm)
Features : Sealed
Dielectric Material : Glass
Detailed Description : 1 ~ 5.5pF Trimmer Capacitor 250V Top Through Hole
Capacitance Range : 1 ~ 5.5pF