03121.75VXP
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
03121.75VXP
  • 1
Mega Source # : MEGA-03121.75VXP
Manufacturer : Hamlin / Littelfuse
Packaging : Bulk
Description : FUSE GLASS 1.75A 250VAC 3AB 3AG
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - AC : 250V
Size / Dimension : 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Series : 312
Response Time : Fast
Package / Case : 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Other Names : 3121.75VXP
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL) : Not Applicable
Melting I²t : 3.6
Manufacturer Standard Lead Time : 9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type : Cartridge, Glass
DC Cold Resistance : 0.0856 Ohms
Current Rating : 1.75A
Breaking Capacity @ Rated Voltage : 100A