SMP100LC-360
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
SMP100LC-360
  • 1
Mega Source # : MEGA-SMP100LC-360
Manufacturer : STMicroelectronics
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : TRISIL 100A 360V BIDIRECT SMB
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Off State : 360V
Voltage - Breakover : 450V
Series : SMP, TRISIL™
Package / Case : DO-214AA, SMB
Other Names : 497-4094-2
Number of Elements : 1
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (8/20µs) : 400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs) : 100A
Current - Hold (Ih) : 150mA
Capacitance : 50pF